ilamtv

Takva – Fetva nedir. Farkları nelerdir?

İNDİR

VİDEO İNDİR

 

Not: Videoları indirmek için LİNKLERE (indir, .mp4, .wmv) sağ tıklayıp Hedefi (Bağlantıyı) Farklı Kaydet seçiniz.

SORULAR

1. Hocam, annem benim adıma, işe girersem ilk maaşımdan bir kurban keseceğim diye adakta bulunmuş. Bu adağın etinden ben ve annem yiyebilir miyiz? Akrabalarımdan kimler yiyebilir?

2. Hocam seferîlikte bahsedersiniz diye bekledik ama konuya değinmediniz. 90 km sınırı hanımlar için de hâlâ mahremsiz çıkılmıyor öyle değil mi? Ablamın eşinin şu an bana nikâhı düşmüyor bu durumda onunla 90 km ötesine yolculuk hakkım var mı? (halvet haliyle değil elbet

başkaları da varken) Bilgilendirirseniz sevinirim.

3. Takva – Fetva nedir. Farkları nelerdir?

4. İctihad nedir. Devam ediyor mu?

5. Öşürü mal olarak mı vereceğiz, satıp bedelini vermek şeklinde olur mu?

6. Emr-i bi’l-maruf nehyi anil münkerin metodlarıyla ilgili kaynak eser tavsiye eder misiniz?

7. Allah (C.C.) bizleri yaratmadan önce ruh halindeyken “Ben sizin rabbiniz değil miyim?” sorusuna “Evet sen bizim rabbimizsin!” cevabını veriyoruz. Ve verdiğimiz sözün gereğini yerine getirip getirmediğimizi görmek için de dünyaya geliyoruz. Burada ruh halindeyken yapılan verilen bu sözü neden hatırlamıyoruz?

8. Dünya hayâtımıza baktığımız zaman genel olarak sıkıntılar içinde geçtiğinin, bizler inanan insanlar olarak dünyadaki yaradılış amacımızın da imtihanlar olduğunun bilincinde yaşıyoruz. Yalnız çevremizdeki arkadaşlarımızla yaptığımız konuşmalar sırasında Allah (c.c.) neden insanlara sıkıntılar çekmek için bu dünyayı yarattı. Ve rahmeti sonsuz ise bu dünyada ahiret hayatını düşünmeden yaşadığımız zaman karşılaşılacak cezalarda rahmet sıfatını tecellî ettirmiyor? Bu konularda benim bilgim arkadaşlarımı tatmin etmede yeterli olmuyor. Ben gerçek hakikat olan ALLAH’a güzel kul olmada onlara da bir şeyler katmak ve kazanmak istiyorum. Ben karıncanın yaradılışına baktığımda, yada gök yüzündeki mükemmellikleri gördüğümde, denizdeki muhteşemliklere şahit olduğumda Allah’ın sonsuz ve tek kelimeyle mükemmel bir yaratıcı olduğunu anlıyorum. Bu yeterli oluyor. Yalnız çevremdeki insanlar bunları yeterli bulmuyor. Bu konulardaki bilgilerinizi bizimle paylaşabilir misiniz?

Not: Gönderilen sorular ifade bakımından bir takım düzeltmelerden sonra siteye konulmaktadır.
{/tabs}