ilamtv

Perukla Okumak Câiz midir?

İNDİR

VİDEO İNDİR

 

Not: Videoları indirmek için LİNKLERE (indir, .mp4, .wmv) sağ tıklayıp Hedefi (Bağlantıyı) Farklı Kaydet seçiniz.

SORULAR

1. Perukla okumak câiz midir?

2. Dört aylık anne karnında bir çocuk var. Doktora muayene olmuşlar, çocuğun beyninde bir problem varmış. Çocuk sakat olacakmış. Anne aldırayım falan diyor. Ben uygun olmadığını söyledim. Bunu miras açısından söyledim ama tam bilmiyorum ne demek gerektiğini? Ama çocuğun beyninde problem olduğu ve çocuğun sakat olacağı kesinmiş doktorlara göre. Bu konuda ne tavsiye edersiniz?

3. Hocam bayanlarda üzerinden uzun pardesu giymek şartıyla pantolon giymek günah mıdır? Ayrıntılı bir şekilde cevaplarsanız sevinirim. Allah razı olsun.

4. İnsanî yardım çalışmasında bulunan; mazlumun dini sorulmaz hükmü ile hareket etmeye çalışan, muhtaçlığı tespit edilmiş olan kişilere gıda giyim yakacak barınma meslek edindirme, eğitim, yurt dışı yardım organizasyonları, su kuyuları, sağlık amaçlı ameliyatlar, ve kurban organizasyonları yapan bir derneğin bağış gelirlerinin %95’ini zekat türü bağışlar oluşturmaktadır. Bu durumda yapılması zorunlu giderler olan; personel maaşları, büro giderleri, yapılan ve yapılacak çalışmaların tanıtım ve raporlanmaları, yapılacak çalışmaların tespit ve icrasındaki harcamalarda bu gelirler nasıl kullanılmalıdır. Dinen bu gelirleri sayılan alanlarda kullanmanın hükmü nedir. Tevbe süresi altmışıncı ayetteki muhataplar arasına bu kişiler ve böyle bir kuruluş da girer mi?

Not: Gönderilen sorular ifade bakımından bir takım düzeltmelerden sonra siteye konulmaktadır.
{/tabs}