ilamtv

Borsa Haram mıdır?

İNDİR

VİDEO İNDİR

 

Not: Videoları indirmek için LİNKLERE (indir, .mp4, .wmv) sağ tıklayıp Hedefi (Bağlantıyı) Farklı Kaydet seçiniz.

SORULAR

1. Babamlar dört kardeşlerdi amcam vefat etti. Amcamın bir adet oğlu var. Dedem vefat edince ölen amcamın oğlu dedemin mirasından dinen ne kadar pay alabilir. Kanunlara göre ölen amcamın oğlu babamlarla mirasa ortak olabiliyor diye biliyorum bu hükmü değiştirir mi?

2. Hocam Şafii mezhebine mensup bir hanımla Hanefi mezhebine mensup bir erkek evleniyor. Şafii olan hanım Hanefi olmak istiyor, bunun için ne yapması gerekir?

3. Üç aylık evliyken sürekli tartışıyorduk, tartışma sürerken ben “sen beni hiç dikkate almıyorsun sürekli başkalarını dinliyorsun” dedim. Eşim de “Eğer seni bir daha dikkate alırsam üçten dokuza boşsun, üçten dokuza boşsun, üçten dokuza boşsun” dedi. O gün tekrar barıştık evliliğimiz devam ediyor, beş yıl oldu. Eşimde düşünemeyecek kadar çok sinirlendiğini söyledi. Bizim durumumuz nedir? Teşekkür ederim.

4. Cihat konusunda mücadele ettiğimiz insanlarla hangi noktadan sonra irtibatı kesmemiz gerekir. Uyarıp mücadele ettiğimiz halde yola gelmeyenlerden Allah için uzaklaşmalar ne zaman olmalı ya da olmalı mı?

5. Benim sorum vakfedilmiş menkul mallar ile ilgili. Herhangi bir maslahata binaen vakfedilmiş bir mal satılabilir veya takas yoluyla değiştirilebilir mi? Mesela; Vakfın kütüphanesine vakfedilmiş bir kitaptan ihtiyaçtan fazla varsa (iki üç tane) satıp yerine başka bir kitap konabilir mi? Hocam, şimdiden teşekkür ederim. Allah yar ve yardımcınız olsun…

7. Borsa haram mıdır? Ayrıntılı bir şekilde cevaplarsanız sevinirim.

8. Ben devlet memuruyum. Çalıştığım birimde kendi isteğim doğrultusunda maaşımdan her ay sosyal fon için 3,5 tl kesinti yapılıyor. Bu fondan evlenenler, çocuğu olanlar yakını vefat edenler vb. faydalanıyor, yani yardım amaçlı bir fon. Yalnız bu fonda toplanan paraların nerede değerlendirildiğini bilmiyorum. Bankaya faize mi yatırıyorlar acaba diye düşünüyorum. Bu fondan yararlanmak caiz midir?

9. İçeceklerin kapaklarından çıkan şifreleri mesaj olarak yolladığımız zaman bize hediye kontör geliyor. Bunun için içecek parasının üstüne ekstra bir ücret ödemiyoruz. Bu müşteriler için bir kampanya. Ama çektiğimiz mesajdan 2 kontör gidiyor bu da sahip olduğumuz hattın firmasının kontör satmasını sağlar diye düşünüyorum. Buna bir açıklık getirebilir misiniz?

10. Yalnız kılınan namazlarda ve gece kılınan namazlarımızda (nafile namazlarda olabilir) sesli (cehri) okumamızın bir mahsuru var mıdır?

Not: Gönderilen sorular ifade bakımından bir takım düzeltmelerden sonra siteye konulmaktadır.
{/tabs}