Mehir nedir? Kadının mehiri en az ve en çok ne kadar olabilir?

0

İNDİR

VİDEO İNDİR

 

Not: Videoları indirmek için LİNKLERE (indir, .mp4, .wmv) sağ tıklayıp Hedefi (Bağlantıyı) Farklı Kaydet seçiniz.

SORULAR

1. Hocam kulaklarıma küpe takmam için deldirmiştim. Fakat zamanla kulağımdaki delikler kapandı, gusül abtesti aldığımda içine su gitmiyor gusül abdestim oluyor mu, yoksa kulağımı tekrar mı deldirmem gerekiyor bu konuda bizi aydınlatır mısınız?

2. Benim babamlar 5 kardesler 2 erkek 3 kız. Baba annemin maaşı var ve babaannemde kucuk oğlu olan babamın yanında kalıyor. yanında kaldığı ıcınde maasını babama verıyor. benım sorum, babaannem maasını yanında kaldıgı ıcın babama vermesı doğru mu yoksa dığer çocuklarına da vermeli mi. Vermezse hak olur mu. Allah razı olsun…

3.Bir erkeğe kardeşinin kızı ve kız kardeşinin kızı mahremdir. Peki bu mahremiyetin sınırı ne kadar olmalı? Yani yeğen amcasının veya dayısının elini öptükten sonra, amca veya dayı yeğenini öpebilir mi amca veya dayısının yanında tesettüre ne kadar riayet etmelidir?

4. Kadının mehri hakkında bilgi edinmek istiyorum! Asgari miktarı ne kadar olmalı? Boşanma durumunda mehir parası kadında mı kalıyor yoksa erkek tekrar alabilir mi? Erkek boşarsa kadında kalır, kadın boşanmak isterse erkeğe mehir parasını tekrar iade etmesinin gerektiğiniokudum bu ne kadar doğru? Bu konu hakkında beni aydınlatırsanız çok sevinirim.

5. Hocam; çevremizde erkek terzi kullanan ve bunu zaruri olarak sunan pek çok bayan var. Erkek terzilerin tercih edilmesinde sıkıntı görülen boyut bayanın ölçüsünüde terzinin kendisinin alması bunun kesin fıkıh ölçüsü nedir? Nasıl ispat/ikna edebiliriz!

6. Hocam; çevremizde erkek terzi kullanan ve bunu zaruri olarak sunan pek çok bayan var. Erkek terzilerin tercih edilmesinde sıkıntı görülen boyut bayanın ölçüsünüde terzinin kendisinin alması bunun kesin fıkıh ölçüsü nedir? Nasıl ispat/ikna edebiliriz!

7. Sakarya’da bulunan arazime halı saha yaptırmak istiyorum. Biliyorsunuz halı sahalardan sadece erkekler faydalanabiliyor. Ama bir iki hoca maç boş iştir sen de buna vesile oluyorsun gibi şeyler söyledi. Böyle bir spor tesisi açıp işletmenin bir sakıncası var mıdır?

8. Hocam elfâz-ı küfür ne anlama geliyor halk arasında Allah’a söylenen sözlerde bizim imanımızı zedeleyecek sözler bahseder misiniz?

9. Kamu firmasında çalışan bir kişinin (özellikle satın alma biriminde) firmalardan gelen kalem, ajanda, küçük masaüstü eşantiyonlar, talı vs. almasının hükmü nedir?

10. Seferi iken sünnet namazı kılmamızın hükmü nedir? Efdal olan iş, farzı kısalttığımız halde sünnetleri kılmamız mı yoksa farzı zaten kısaltıyoruz deyip sünneti hayli hayli kılmamamız mıdır?

11. Hocam ben Almanya’da yaşıyorum, yaşım yirmi bir. Ben nişanlandım ve bunu duyan eski sevgilim bana ulaşıp helallik istedi ama benim içinden gelmiyor helal etmek ama bir yandan da ona acıyorum yani bana helallik icin yalvardıkça ben de bundan dolayı vicdan azabı çekiyorum. Onu sevmiyorum nefret bile etmiyorum bana cok haksızlık yaptı iki yüzlülük yaptı çevremde adımı çıkardı. Ama simdi herkes onun yalanlarını öğrendi ve bu yüzdende pişman. Öbür tarafa benim kul hakkıyla gitmek istemiyor. Hocam ne yapmam lazım içimden gelmiyor. Çünkü yaşadıklarım kolay affedilir şeyler değildi. Hocam bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

12. Esselâmü aleyküm, Ben Antalya imam hatip lisesinde ikinci sınıf bir öğrencisiyim. Namazlarımızı kılarken genelde okulda gözlerimiz bir yerlere ya da öğrencilere takılıyor. Bu evde olmuyor okulda da olmamasını istiyorum ama çok fazla oluyor. Şeytan beni neden bir türlü rahat bırakmıyor acaba? Neden sadece okuldayken gözlerim takılıyor bir yerlere? Bir de okulda erkeklerle yan yana durmak ya da onlarla göz göze gelmek ne oluyor? (ama istemeden onlarla aynı ortamda bulunursak) lütfen bana cevap verebilir misiniz?

Not: Gönderilen sorular ifade bakımından bir takım düzeltmelerden sonra siteye konulmaktadır.
{/tabs}

PAYLAŞ.