ilamtv

Kadınların Erkeklerin Karşısında İlahi Okumalarının Hükmü Nedir?

İNDİR

VİDEO İNDİR

 

Not: Videoları indirmek için LİNKLERE (indir, .mp4, .wmv) sağ tıklayıp Hedefi (Bağlantıyı) Farklı Kaydet seçiniz.

SORULAR

1. Mülümanın müslümanla üç günden fazla küs durması caiz değildir. Ancak küs olunan kişi düşmansa bu düşmanlığı da devam etmekte ise her an zarar verme durumu söz konusu ise durum ne olacaktır?

2. Selamun Aleyküm. Bir öğrenci evinde gençlere abilik yapıyorum. Bir yandan gençlerin dini eğitimlerini yaparken bir yandan da üniversite sınavına hazırlanmalarını sağlamak için gayret ediyoruz. Bu süreçte evimizin ihtiyaçlarını evdeki öğrencilere pay ediyoruz. Bazı büyüklerimiz evde kalan öğrencilerin paylarına düşeni ödeyebilmesi için onlara zekâtlarını veriyorlar. Onlar da bu zekâtların üzerine kendileri de ekleyip, paylarına düşeni veriyorlar. Evde kalan öğrencilerin içinden bir-iki tanesinin ailesinin maddi durumu zekât verebilecek kadar normal. Lakin aile çocuğun evde kalması halinde maddi katkıda bulunmak istemiyor. Biz de delikanlıya faydalı olacağı düşüncesi ile kalmasını istiyoruz. Delikanlı da arzu ediyor. Ailesinin bu tutumundan dolayı bu tür öğrencilere zekât düşer mi?

3. Camilere mescitlere çeşitli resimler asılmaktadır. Bunlar kabe resimleri,ravza resimleri veya cami resimleri olmaktadır. Bu resimlerin içinde aydı zamanda küçük boyuttada olasa çokça insan resmi bulunmaktadır. Bazı camilerde kâbe ve ravza resimleri kıble istikametine de asılmaktadır. Cemaat resme karşı namaz kılmaktadır. Bunun dinimizce hükmü nedir?

5. Selamun Aleykum. Seferilik hükmü ile ilgili denizde iki yüz mil gidilebileceğini söylüyorlar, kaynağı nedir? Bir de bayanların toplu halde ya da yalnız erkeklerin karşısında ezgi ilahi okumalarının fıkhî hükmü nedir?

6. Bir insan kızgınlıkla eşine boş ol derse bu iki çift boşanmış olur mu?

7. Hocam bir kimsenin çok kaza namazı var fakat kılamıyor ne yapması gerekiyor?

Not: Gönderilen sorular ifade bakımından bir takım düzeltmelerden sonra siteye konulmaktadır.