ilamtv

Araç Kaskosu Yaptırmak Caiz midir?

İNDİR

VİDEO İNDİR

 

Not: Videoları indirmek için LİNKLERE (indir, .mp4, .wmv) sağ tıklayıp Hedefi (Bağlantıyı) Farklı Kaydet seçiniz.

SORULAR

1. Annenim hayatî tehlikesi varsa kürtaj olabilir mi ve bu durumda bir daha hamile kalmamak için tüplerini bağlatabilir mi diye bir soru sormuştum. Allah razı olsun, sorumun kürtaj ile ilgili bölümünü cevapladınız tüplerini bağlatabilir mi kısmı cevaplanmadı. Tüplerini bağlatabilir mi?

2. Bazı hocalar özel finans kurumlarıyla yapılacak bankacılık işlemlerine cevaz veriyor. Ama benim kalbim mutmain olmadı. Sizce bu kurumların her türlü işleri (kredi kartı v.s.) İslam’a uygun mudur? Ayrıca bu konularda istifâde edebileceğimiz kaynak önerebilirseniz sevinirim.

3. Benim annem (60 yaşında) umre yapmak istiyor. Yanında mahremi olmadan bir grup kadın arkadaşı ile, başlarında kadınlardan birinin mahremi olan bir bey olmak şartı ile umre için Mekkeye seyahatinde bir mahzur var mıdır?

4. Müslüman bir genç kız müslüman bir gençle evlenmek istese ve kızın
babası dini bir gerekçesi olmadan kişisel nedenlerden bu evliliğe müsâde etmese kız bu evliliği babasının rızası olmadan gerçekleştirebilir mi?

5. Devlet memurlarının çalıştıkları iş yerlerinde çay içmeleri doğrumudur? Şu açıdan soruyorum çay içilirken sonuçta devletin elektriği kullanılıyor. Yalnız şöyle de bir durum var bu durum gizli saklı yapılan bir şey değil hatta çalışılan iş yerinde özel olarak mutfaklar var?

6. Taksi şoförü olarak bazen gayri meşru yerlere (fuhşiyatın bulunduğu, birahane,lotto-totto,kumar oynanan yerlere) müşteri götürüyorum. Kendim bazen taksicilik haram mı diye şüpheleniyorum. Veya bazen kafir kadın yanımda oturuyor?
Almanya’da çalışıyorum bu olaylar hafta sonunda oluyor daha çok!
-Harama sebep olan herşey haram, helale sebep olan da helal ya bundan dolayı şüpheleniyorum. Bu paraları almıyorum, kenara yazıyorum.
Tabii ki insan gibi insanlar da oluyor. Hava alanına, evine giden gibi.
Bundan dolayi taksicilik haramdır da diyemiyorum.
Ne yapabilirim ?

7. Hocam ben laptop tamiratı ile uğraşıyorum internetten arızalı laptop ve laptop parçaları alıyorum. Ödemeyi ya kredi kartı ile veya banka havalesi ile kabul ediyorlar. Her halükârda bankaya muhtaç ediyorlar. Havale ile ödeme kredi kartı ile ödediğimden daha fazla ödememe sebep oluyor! Kredi kartıyla parçanın tam fiyatını ödüyorum. Size sorum, benim bu şekilde ticaret yapmam caiz midir?

8. Seferi iken kılamadığım namazları daha sonra kaza ederken seferi olarak mı yoksa normal mi kaza etmem gerekir?

9. Araç kasko yaptırmak hakında bilgi almak istiyorum.

10. Maaşımı bankada bırakmıyorum. Elimde bazen 1000-2000 tl kadar birikiyor. Bu para yastık altı parası vazifesi görüyor, kullanılmıyor. Özel finans kurumlarına yatırsam takva açısından pek içime sinmiyor. Bilindiği gibi bazı market kuruluşları ne içki sigara ne de İslamî açıdan mahzurlu başka bir madde satıyor. Ben elimdeki bu parayla bu şirketin borsadaki hisse senetlerini alsam fıkhî yönden ve takva yönünden bir mahzuru var mı? Elimdeki parayı bu şekilde değerlendirdiğim de hem ülke ekonomisine katkı sağlamış olacak hem de İslamî sermayeye katkıda bulunmuş olacağım.

Not: Gönderilen sorular ifade bakımından bir takım düzeltmelerden sonra siteye konulmaktadır.
{/tabs}